Müşteri Hizmetleri

0324 327 1254

Toshiba VRF Sistemleri SMMS-i (Super Moduler Multi Sistemler)

Toshiba ilk VRF sistemini 1985 yılında pazara sundu ve bu tarihten itibaren durmaksızın geliştirdi. 2004 yılına gelindiğinde 5. nesil VRF sistemi olan “Toshiba SMMS“ modelleri sektörün en son teknolojisine sahip, en verimli VRF sistemleri haline geldi. Bu kadar verimli sistemlere ulaşılmasında en önemli rol, Toshiba VRF sistemlerinin herbir dış ünitesinde 2 adet inverterli twin rotary kompresörlerin kullanılmaya başlanmasıdır.

1999 - 2004 yılları arasında ürün gamımızda yer alan 4. nesil VRF sistemlerimiz (MMS) “1 sabit, 1 inverterli Scroll“ kompresörden oluşmaktaydı. Ürün geliştirme departmanlarımızca yapılan çalışmalar sonucunda basınç artışına ve R410A gazına uyumluluk, en önemlisi verimlilik açısından Twin Rotary kompresörlerin Scroll kompresörlere göre çok daha avantajlı olduğu tespit edilmiş ve yeni sistemlerimizde tamamı inverterli twin rotary kompresörler kullanılmaya başlanmıştır. Tamamı inverterli DC Twin Rotary kompresörlerin kullanılması ile birlikte mevcut SMMS sistemlerimizin verim oranları %20 artmış, yağlama ihtiyacı %97,5 azalmıştır. Bu da bizim yüksek performansa, minimum riskle ulaşmamızı sağlamıştır.

Bu sayede, eski VRF sistemlerimize (1 sabit – 1 inverter scroll kompresörlü) karşı bir üstünlük sağlamanın yanında, aynı zamanda pazardaki en verimli VRF sistemleri ünvanını almamıza imkanı vermiştir.

Sürekli olarak geliştirdiğimiz teknoloji sayesinde 2010 yılının son çeyreğinde ürün gamımıza Yeni Twin Rotary kompresörler, vektör kontrollü inverter ve akıllı güç yönetim sistemleri (IPDU) ile donatılmış 6. nesil  “Toshiba SMMS – i“ VRF sistemlerimizi katmış bulunuyoruz. Yeni VRF sistemlerimiz 6,41 COP oranı ile dünyanın en verimli VRF sistemi ünvanını devam ettirmiştir.

 

Altıncı Nesil Toshiba VRF Sistemler (SMMS–i)

2004 yılında sektörden farklı olarak tamamı inverterli iki kompresör kullanılan dış üniteleri pazara sunan Toshiba, 2010 yılında sektörde yine bir ilk olan “3 kompresörlü, 3’ü de inverterli” yeni nesil Toshiba SMMS–i  VRF sistemlerini pazara sunmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Yeni kompresör dizaynı ve en son inverter teknolojisine sahip olan sistemler gerek nominal kapasitede, gerekse kısmi yüklerde sektörün en verimli VRF sistemleri ünvanına sahip olmuştur.  Öyleki, mevcut SMMS sistemleri ile karşılaştırıldığında, yeni nesil SMMS–i modellerimizin nominal kapasitelerde dahi verim oranları %26 daha yüksektir.

Yenilenen 8 – 10 – 12 HP’lik dış ünitelere, 3 kompresörlü – 3’ü de inverterli 14 ve 16HP’lik dış ünitelerin de katılması ile birlikte ilk yatırım maliyetleri ile birlikte, son kullanıcıların yıllık elektrik tüketim giderleri de düşürülmüş olacaktır. Ayrıca sektörün en uzun eşdeğer borulama mesafesine, iç üniteler arasında en yüksek kod farkına sahip olan yeni sistemler montaj aşamasında, uygulamalarda kolaylık sağlayacaktır.

 

Toshiba SMMS-i’yi sektörün en verimlisi yapan yenilikleri 3 başlık altında topluyoruz:

Yeni DC Twin Rotary Kompresör

Yeni kompresörlerimizde sürtünme kayıplarının minimuma indirilebilmesi için rotorun ağırlık merkezi, manyetik alanın altına çekilmiştir. Bu sayede sürtünme kabı düşürülerek enerji tüketimi minimize edilmiştir. Ayrıca kullanılan mıknatısların yüzey alanı büyütlmüş ve verimlilik bir kez daha arttırılmıştır. Basma hattının ana şafta yaklaştırılmış olması ve emme-basma hatları arasındaki bıçağın inceltilmesi de verimlilikte ciddi artışlara ulaşmamızı sağlamıştır.

 

En Son Inverter Teknolojisi

Vektör kontrollü inverter teknolojisinin, akıllı güç yönetim sistemleri (IPDU) ile birleşmesinin sonucunda sonsuz kapasite kontrolüne ulaşmış olduk. Mevcut sistemlerimizde sahip olduğumuz kapasiteyi, 0,6Hz – 1Hz aralığında frekanslarla oynayarak 210 farklı kademede üretebilirken, en son inverter teknolojimizle desteklenen sistemlerimizde kapasite kontrolünü 0,1 Hz frekans değişiklikleri ile yapabilir hale geldik ki bu da bize sonsuz kapasite kontrolüne  ulaşma imkanını verdi. 2004 yılına kadar kullanılan sistemlerimizde frekans kontrolünün 5–6Hz aralığında yapıldığını düşündüğümüzde, 60 kat daha fazla kapasiteye sahip olmamız, yeni nesil Toshiba VRF sistemlerini gerek nominal gerekse kısmi yüklerde sektörün en verimlisi yapıyor.

 

Eş Yaşlanma ve Daha Fazla Batarya Yüzeyi

Sistemin ihtiyaç duyduğu yük tüm dış ünitelere aynı oranda dağıtılır. Böylece ısı yükünü atacak batarya yüzeyi büyütülür ve verim oranı normal sistemlere göre daha da arttırılır. Yeni VRF sistemimizin kısmi yüklerde çok yüksek COP değerlerine sahip olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de budur. Bu özellik sayesinde verim oranı arttırılırken, aynı zamanda sistemin toplam çalışma ömrü de uzatılmış olacaktır. Çünkü herbir dış ünitede bulunan kompresörler arasında rotasyon yapılacak ve kompresörlerin de ömrü uzatılacaktır. 2004 yılına kadar kullanılan VRF sistemlerimiz (bir sabit bir inverterli scroll kompresörlü) ile karşılaştırıldığında, yeni SMMS-i modellerimizin toplam çalışma ömrü 2 kat daha uzundur.

 

Kısmi Yüklerdeki Verim Oranı Neden Önemlidir

Standartların belirlemiş olduğu EER ve COP değerleri yalnızca iki sıcaklık anı için geçerli ölçümleri göstermektedir. Oysaki gün içerisinde hava sıcaklığı her zaman bu değerlerde değildir. Bu nedenle de sistemin farklı dış ortam sıcaklık değerlerinde ki verim oranlarının da dikkate alınması gerekmektedir. Örneğin 8HP dış ünitemizin %100 kapasitedeki verim oranı 4,52 iken, aynı dış ünitemizin %50 kapasitedki verim oranı 6,38 olmaktadır. Bu da sistemimizin nominal kapasitede çalışmasına oranla %40 daha verimli olduğu anlamına gelmektedir.

Toshiba’nın yeni VRF sistemi SMMS-i için geliştirdiği program ile sistemlerimizin kullanıldığı illerde, gerçek çalışma koşullarında ne kadar elektrik harcayacağı bilgisi kW cinsinden son kullanıcıya verilebilecektir. Böylece son kullanıcılar yıllın hangi aylarında ne kadar elekrik faturası ödeyeceklerimi önceden tahmin edebileceklerdir.

 

Borulama Mesafeleri

Altıncı nesil VRF sistemlerimizin borulama mesafeleri de geliştirilmiş durumda. Kritik hatlarda yapılan geliştirmeler sayesinde, montaj kolaylığı arttırılmış durumdadır. En önemli geliştirmelerden bazıları eşdeğer borulama uzunlu, yani dış üniteden en uzaktaki iç üniteye olan mesafenin 235m’ye çıkartılmasıdır. Ayrıca gerek gaz, gerekse yağ toplama sıkıntısı yaşanmayan yeni sistemlerimiz ile iki iç ünite arasındaki yükseklik farkı 40m’ye ulaştırılmıştır. Böylece yüksek binalarda iç ünite kod farkından dolayı sistemleri ikiye bölme gereksinimi ortadan klamış olacak. 40m kod farkı yaklaşık 11 katlı bir binanın tek sistem ile iklimlendirilmesine olanak tanıyacak hale gelmiştir.

SONUÇ

  • Sektörün, 3 inverter kompresörlü ilk ve tek VRF sistemi.

  • Yeni DC Twin Rotary kompresör, vektör kontrollü inverter teknoloji ve akıllı güç yönetim sistemlerinin mükemmel uyumu.

  • Gerek nominal kapasitede, gerekse  kısmi yüklerde sektörün en yüksek verim oranı.

  • Montaj ve uygulama kolaylığı için gerek duyulan borulama mesafelerinde sektörün en uzun değerleri.

  • 98 iç ünite seçeneği ile her uygulama için ideal çözüm bulunabilme.

  • (-5) / 43ºC aralığında soğutma, (-20) / 15ºC aralığında ısıtma modunda çalışabilme.

  • Sadece bir LAN kablosu ile bilgisayardan kontrol edilebilme.

  • Cep telefonu ile kontrol edilebilme, yangın alarmına bağlanabilme. 

  • Bina otomasyon sistemlerine entegre edilebilme.


Teklif İstemek için tıklayınız